Menü

 

 

VENÜS

 

(ZÜHRE, ÇOBANYILDIZI, ÇOLPAN) (♀)

 

 

KONUMU ve YAPISI

 

 

Merkür’den sonra güneşe en yakın ve çıplak gözle bakıldığında aydan sonra en büyük görünen gezegendir. Boğa insanları da ilk bakışta iri yarı görünürler, bazıları ise gerçekten iri yarıdır. Gece yarısı görünmez, her zaman güneşle aynı tarafta bulunur, günbatımından sonra batıda ve gündoğumundan önce doğudadır. Boğa insanları da düzenli bir hayat yaşarlar, geceleri genellikle uyku ile geçirirler.

 

Ayrıca Ay’ın geçirdiği evrelere benzer evreler (hilal, yarım, dolun) geçirir. Ancak Merkür’den daha büyük olduğundan izlenmesi daha kolaydır. Boğa insanları da, Yengeçler kadar olmasa da bu evrelerden etkilenirler. Bir bakarsınız duygu dolu ve çalışkandır, bir bakarsınız hiçbir şeyden etkilenmeyen ve tembellik eden yapıdadırlar. Çapı 12.104 kilometredir. Daireye yakın bir yörünge izler. Güneş etrafında dönüş hızı yaklaşık olarak saniyede ortalama 40 kilometredir.

 

Parlak olduğu zamanlarda göz alıcı bir görüntüsü vardır. Bu nedenle eskiden mitolojik Güzellik Tanrıçasının adı verilmiştir. Boğa ve Terazi kızları da öyle değil mi? Ancak teleskopla bile bakılsa gerçek yüzü görülmez, zira kalın ve bulutlu bir atmosferle kaplıdır. Atmosferinin çoğunluğunu ağır bir gaz olan karbondioksit oluşturur. Venüs yüzeyinden de aynı nedenle güneş ve diğer gezegenlerin görülmesi mümkün değildir. Venüs-insanlarının da göz alıcı dış görüntüsünün arkasındaki gerçek yüzünü ‘gerçek karakterini’ tanımak da kolay değildir; o ışıltılı görüntünün arkasında sert kayaların bulunması muhtemeldir. Aynı nedenle Venüs insanları için de diğer insanların karakterinin önemi yoktur, diğer insanların karakter farklılıklarıyla ilgilenmez veya anlamaya çalışmazlar.

 

Venüs, bazen bir yıldızın önünden geçerek onun görünmesini engeller, böyle durumlarda yıldız soluklaşır ve birkaç titreşimden sonra kaybolur. Venüs-insanları, özellikle Venüs/Boğa-kadınları da bulundukları toplulukta göz alıcı güzellikleriyle ve şuh kahkahalarıyla diğer kadınları unutturabilir, tüm dikkatleri üzerlerinde toplayabilirler.

 

Diğer gezegenlerden epeyce farklıdır; örneğin kendi etrafında dönüş süresi 243 dünya günü iken, güneş etrafında dolanım süresi 224,7 dünya günüdür, yani Venüs günü Venüs yılından daha uzundur; ayrıca bütün gezegenler ekseni etrafında saat yönünde döndüğü halde, Venüs ters istikamette dönmektedir. “Eller gider Mersin’e, o gidiyor tersine” sözü, Venüs etkililer için söylenmiş olsa gerektir.

 

Venüs’ün kendisinin kendi çevresinde dönüşünü tamamlama zamanı 243 dünya günü iken atmosferinin üst kısımlarındaki bulutların gezegenin çevresini dolanma süresi 4 dünya günüdür.  Dolayısıyla gezegenin yüzeyinde yaprak kımıldamazken, atmosferinin üst kısımlarında/görünen yüzeyinde fırtınalar kopmaktadır.  Venüs-insanlarında da diğer insanlara göre farklı bir hareket ve düşünüş tarzı bulunmaktadır, yakından tanıma fırsatı oluşunca bu durum daha iyi anlaşılacaktır. Ayrıca kendisi nedeniyle çevresinde fırtınalar koparken, Venüs insanı çok sakin görünebilir ve bu hal çevresindekileri çıldırtabilir. Kayalarının rengi gridir, ama bulutlarının yansıması nedeniyle portakal renginde görünmektedir. İki ana dağlık bölge dışında kalan yüzeyini inişli çıkışlı ovalar kaplamaktadır. Volkanik bir özelliğe sahiptir, yüzeyinde lav akıntıları bulunmaktadır.

 

Venüs’teki basınç, dünyadaki deniz seviyesindeki basıncın 90 katıdır, bulutları da sülfürik asitten oluşmaktadır. Dolayısıyla Venüs’te yağmur yağmaktadır fakat yağan su değil, daha gezegen yüzeyine ulaşamadan buharlaşacak olan sülfürik asit damlacıklarıdır. Venüs-insanlarında da isteklerine ulaşmak için çevrelerine yönelen yüksek basınç ve istekleri yerine getirilmezse çevreye yayılacak sülfürik asit yağmuru hissedilebilir.

 

Venüs ile dünyanın yapı ve oluşum evreleri bakımından ikiz kardeş gibi olduğu, bu nedenle de Venüs’te hayat olduğu, doyumsuz denizlerin, nehirlerin ve kendine has canlıların olduğu düşünülmüştü. Ancak “Venüs, böyle düşünenleri diğer gezegenlerden daha fazla hayal kırıklığına uğrattı. Adını aşk ve güzellik tanrıçasından alıyor olabilir, ama yüzeyindeki (bulutların arkasındaki) koşullar, geleneksel cehennem görüntüsüne daha fazla benziyor.”

 

YUNAN DESTANLARINDAKİ YERİ

 

O, mitolojik ifadeyle öncelikle diğer tüm varlıkları doğuran Gaea yani Toprak Ana, diğer bir adlandırmayla ana kraliçedir. Sonrasında ise şuhluğuyla Afrodit'tir. Anaerkil bir yapıda Ana Kraliçe’nin yetkilerini ve tutumunu siz düşünün artık. Sözü dinlenir, emirlerine boyun eğilir, onun istediğine uygun yaşanırsa ondan iyisi yoktur. Aksi halde ölümlerden ölüm, işkencelerden işkence beğenin.

 

 

Her ne kadar modern toplumlarda bir ayna () ile sembolize edilmişse ve bu sembolle Venüs’ün (Afrodit'in) güzellik tutkusu belirtilmek istenmişse de, o öncelikle bir kadındır ve güzellik tutkusu karakter özelliklerinden yalnızca bir tanesidir.

 

Eski toplumlarda Venüs, kadınlık, cinsellik ve doğurganlık sembolü olan (ν) işaretiyle, ya da hem dişilik, hem mükemmellik (sanat) sembolü olan beş köşeli yıldız işareti ile gösterilmiştir. Ataerkil aile yapısı savunucuları (özellikle Mars ve Güneş insanları) tarafından şeytan olarak düşünülse de.

 

 

ASTROLOJİDEKİ TEMSİLİ

 

Astrolojik anlamda Venüs’ün madeni BAKIR, uğurlu günü CUMA, uğurlu sayıları 6, 16, 33 ve 66’dır. Uyumlu ve yararlı taşları Opal, Zümrüt Ve Turmalin, uyumlu renkleri açık mavi, turkuaz, açık yeşil, orta ve koyu pembe, pembemsi bej ve zümrüt yeşili,  uyumlu çiçekleri pembe gül, kırmızı gül, pembe karanfil ve pembe krizantem, uygun kokuları ise karanfil, melisa, fulya ve gardenyadır.

 

Astroloji bakımından BOĞA (21 Nisan – 21 Mayıs) ve TERAZİ BURCU (24 Eylül – 22 Ekim) dönemini yönetir, yani Boğa ve Terazi insanları (yine yükselen burcu Boğa ile Terazi olanlar, ayrıca 11 Mart-20 Mart (BALIK), 01-10 Haziran (İKİZLER) ve 22 Haziran-1 Temmuz (YENGEÇ) arasında doğanlar, özelliklerinin bir kısmını Venüs’ten alırlar. 

 

Venüs, etkilediği burç insanlarında duygular ve maddilik ön planda olmak üzere her türlü sevgi, sürekli yenilenen enerji, sanat gücü, zarafet, aşk, güzellik tutkusu, barışseverlik, şehvet, denge, mal ve paraya önem verme, uyum, günlük (pratik) hayat, istekleri kolay elde etme; ancak bunların tam tersi de olabilme özelliği verir. Diğer yıldızlardan sert etki aldığı durumlarda tembellik, pahalı zevklere düşkünlük, kendine özen göstermeme, savrukluk ve pasaklılık, oburluk, uygunsuz maceralar, kendini fazla beğenme özelliklerine hükmeder. 

 

VENÜS VE SAĞLIK

 

Sağlık bakımından Venüs, boyun, boğaz, böbrekler, pankreas, hormonlar, yumurtalıklar ve toplardamarları temsil eder.  Bunlar en iyi kullandıkları organlarıdır; yemek, ses güzelliği ve cinsellik.

 

Venüs, insanın iştahlı olmasına yol açar, bu nedenle kolay kilo alır, şişmanlar ve Venüs’ün temsil ettiği organların kolay hastalanmasına sebep olur, fazla kilo damarlara baskı yaparak Varis hastalığına da sebep olabilir. Bu nedenle Venüs-insanlarının ağır besinlerden kaçınması ve hareketli olması şarttır.

 

 

 

Hasan KOCABAŞ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş;
Copyright © 2015 hasankocabas.com.tr Online Kullanıcı : 4 | Bu Günkü Ziyaretçi : 244 | Toplam Ziyaret : 1,093,530

                      ortakfikir tasarım ofisi