Menü

 

MARS

 

(MERİH, CETEGEY)  ( )

 

 

 

Dünya yörüngesinden sonraki çemberde bulunan gezegendir.  Yörüngesi açıkça elips şeklindedir. Güneşe en yakın olduğu zaman (günberi noktasında) güneşe uzaklığı 206.800.000 kilometre iken en uzak olduğu noktada bu uzaklık 248.600.000 kilometreye ulaşmaktadır. Rengi aşırı kırmızıdır, ancak kutup bölgeleri beyazdır; bu beyazlığın buz kütlelerinden kaynaklandığı tesbit edilmiştir.

 

Mars-insanları da giyimlerinde ve uğraşlarında kırmızı rengin tonlarıyla aşırı ilgilidir: Savaşlar, kavgalar, dişçilik, operatör doktorluk, ihtiras, komutanlık, kızgınlık...  Ayrıca çoğunlukla buz gibi bir görüntü oluşturabilirler, görünüşleriyle kendilerinde veya Koç şakaları ya da Akrep sözleriyle çevrelerindeki kişilerde.

 

Mars yılı 687 dünya gününe eşittir. Dönüş ekseni dünya ile benzerlik gösterdiğinden az da olsa mevsimsel değişiklik yaşanmaktadır, ancak dünyadan çok daha soğuktur, yazın ekvatorda sıcaklık ancak 10 C dereceye ulaşabilmektedir, gecesi ise kutuplardan daha soğuktur.  Bu tanımlama hem Koç’a hem de Akrep-insanlarına uymaktadır; soğuk ve buz gibi bakışlar, çok az değişen ciddi ve otoriter görünüm, aşırı cinsel dürtülere karşılık az sevgi... 

 

Mars günü 24 saat 38 dakikadır. Çapı 6790 kilometredir, dolayısıyla dünya ile ay arasında bir büyüklüğe sahiptir. Çok seyrek bir atmosferi bulunmaktadır, atmosferin ana elementi karbon dioksittir.

 

Yüzey şekli keskin hatlı ve barizdir, yani açıkça görülebilmektedir. Mars-insanlarının, özellikle Koçların kişilik özellikleri de keskin hatlıdır, ya aşırıdır, ya da hiç yoktur, eğilip bükülebilen özellikler bulunmaz, tahmin edilemez davranışlarına da rastlanmaz.

 

Mars rüzgârlarının (fırtınalarının) kaldırdığı kırmızı tozun altındaki yüzeyin rengi daha koyudur. Mars, kraterli bir yapıya sahiptir. Yüzeyi krater dağlardan, platolardan ve avize şeklindeki kanyonlardan oluşmaktadır. Mars-insanları da patlamaya hazır bir volkan gibidir; hem sinirlilik ve saldırganlıkta, hem de başarıyı elde edecek çalışmalarda; yeter ki bunları besleyecek bir ortam doğsun.

 

Mars’ta canlı varlıklar olduğu, en azından bitkilerin bulunduğu uzun yıllar iddia edilmişse de uzay araçlarının yaptığı incelemeler, aksine sonuç vermiştir. Ancak elde edilen verilerden, Mars’ta önceleri ırmakların aktığı, canlıların yaşadığı ve fakat sonradan herhangi bir sebeple hayatın yok olduğu, bu ırmakların kaybolduğu anlaşılmaktadır. Mars’tan bakıldığında, kırmızı toz bulutu nedeniyle gökyüzü pembe renklidir. Özellikle Koç-insanları da hayatı tozpembe görürler, hiçbir zaman zor durumda kalmayacaklarını düşünürler fakat sürekli zor durumda kalırlar.

 

Mars’ın Phobos ve Deimos adında iki adet uydusu vardır. Patrick Moore şöyle diyor : “Bazı kişiler için Mars hayal kırıklığı yarattı. Çeşitli bitkilerin ve hatta yeraltı kaynak sularının bulunduğu canlı bir dünya bekleyenler, karşılarında volkanik bir çöplük buldular. Ama yine de Mars, Güneş sistemindeki gezegenler arasında (tabii Dünya’yı saymıyorum) en cana yakın olanıdır.” Patrick Moore, Koç-insanlarının şakalarına ve telaşlı koşuşturmasına hayran kalmış, Akrep-insanlarının da manyetizma gücünün etkisine girmiş olmalı.

 

Astrolojik anlamda Mars’ın madeni DEMİR ve ÇELİK, uğurlu günü SALI, uğurlu sayıları 9, 18 ve 27’dir. Uyumlu ve yararlı taşları Elmas ve Turmalin, uyumlu renkleri parlak kırmızı, narçiçeği ve kızılcık,  uyumlu çiçekleri gelincik, kırmızı lale, narçiçeği ve sardunya, uygun kokuları ise manolya, zambak ve sardunyadır.

 

Astroloji bakımından KOÇ (21 Mart – 20 Nisan) ve AKREP BURCU (23 Ekim – 22 Kasım) dönemini yönetir, yine yükselen burcu Koç ile Akrep olanlarda, ayrıca Aslan’ın son 10 gününde (14 Ağustos-23 Ağustos) ve Oğlak’ın son 10 gününde (11 Ocak-20 Ocak) de güçlü etkileri bulunur.

 

Mars, cazibe, savaş ve seks yıldızıdır. Ayrıca etkilediği burç insanlarına canlılık, şiddet, hırs, ateş, zorlama, atılganlık, acelecilik, cesaret, savunma mekanizması oluşturma, kavgacılık, sertlik, kabalık, haşinlik, erkeklerde cinsellik, kadınlarda çekicilik özellikleri verir. Verdiği güç kontrollü kullanılmazsa yakıcı, kırıcı ve yok edici bir hal alır. Ancak o kahramanlar yıldızıdır, düşünerek hareket edenler zaten kahraman olamazlar.

 

Sağlık bakımından Mars, başı, kandaki alyuvarları, gözleri, saçları, burnu, alnı, baş kaslarını, idrar yollarını, mesaneyi ve üreme organlarını temsil eder. Ayrıca yüksek ateş ve şiddetli baş ağrıları da görülebilir.

 

Şurasını önemle belirtmek gerekir ki Mars, antik çağlardan bu yana öncelikle erkeğin ve ataerkil (erkek egemenliğine dayalı) aile yapısının temsilcisidir. Her ne kadar modern toplumlarda bir kalkan ve bir mızrak () ile sembolize edilmişse ve bu sembolle Mars’ın savaş ve kavga tutkusu belirtilmek istenmişse de o öncelikle bir erkektir ve savaşçılık karakter özelliklerinden yalnızca bir tanesidir.

 

Eski toplumlarda Mars, erkeklik ve erkeksi cinsellik sembolü olan (▲, Λ) işaretiyle gösterilmiştir. Ancak ataerkil aile yapısının temsilciliği daha sonra Güneş insanlarına geçmiştir.

 

 

Hasan KOCABAŞ

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş;
Copyright © 2015 hasankocabas.com.tr Online Kullanıcı : 7 | Bu Günkü Ziyaretçi : 657 | Toplam Ziyaret : 1,095,062

                      ortakfikir tasarım ofisi