Menü

 

ASTEROİT KUŞAĞI

 

(DÖVÜLMÜŞ BİLEZİK)

 

 

 

Mars’la Jüpiter arasında, güneş etrafında dönen ve bir bilezik, bir çember şeklinde zincir oluşturan küçük gezegenler topluluğu bulunmaktadır. Asteroit denilen bu küçük gezegenlerden tesbit edilebilenlerin sayısı 600.000 civarındadır. 2005 yılında yaklaşık 7.000 asteroit keşfedilmişken ve bunların kütlesi Ay'ın yaklaşık % 3'ü kadarken son on yılda keşfedilenlerle bu sayıya ulaşmıştır. Bugüne kadar keşfedilenlerin toplam kütlesi de artık Ay’ın kütlesi kadardır. En büyükleri Ceres, Pallas, Juna ve Vesta’dır. Vesta, en parlaklarıdır ve dünyadan çıplak gözle görülebilen tek asteroittir.

 

Asteroitler de, gezegenler gibi belirli bir yörüngede güneşin etrafında dönmektedir. Hatta bunlardan bazısı aynı zamanda diğer bir asteroitin etrafında dönmektedir, güneşin etrafında dönen dünyanın ayı gibi. Örneğin Dactyl, İda asteroitinin uydusu durumundadır.

 

Asteroitlerden bazısının yörüngesi Plüton’un yörüngesine benzemekte, Dünya ve Mars gibi gezegenlerin yörüngelerini kesmektedir. Örneğin İcarus ve Apollo Dünyanın yörüngesinden daha içeriye girmekte, Eros’un yörüngesi ise Mars’ın ötesine geçmektedir.

 

Belki de atmosfer ve aydan sonra "korunmuş tavan" sırlarından biridir.

 

Zira son on yılda, kuşakta keşfedilen asteroit sayısının 7.000'den 600.000'e çıkması, uzaydan dünyamıza doğru gelmekte olan asteroitlerin bu kuşakta tutulduğu ve dünyaya gelmesinin engellendiği ihtimalini de düşündürmektedir.

 

 

Hasan KOCABAŞ

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş;
Copyright © 2015 hasankocabas.com.tr Online Kullanıcı : 5 | Bu Günkü Ziyaretçi : 826 | Toplam Ziyaret : 1,100,005

                      ortakfikir tasarım ofisi