Menü

 

NEPTÜN  (Ψ)

 

(TEPMEZ)

 

 

Uranüs’ten sonraki yörüngede yer alan gezegendir. Güneş etrafında dönüş hızı saniyede ortalama 5 kilometredir. Neptün-insanları da gökyüzündeki temsilcisi gibi gerçek hayatı yaşama bakımından yavaş, hareketsiz durmaya meyillidir. Güneşe uzaklığı ortalama 4494 milyon kilometre (günberi noktasında 4450, günöte noktasında 4532 milyon km)’dir. Yörüngesini dolanım süresi 164,8 dünya yılıdır.

 

Kendi çevresinde (eksensel) dönmesini 16 saat 7 dakikada tamamlayan Neptün’ün eksensel eğikliği Dünya’nınkinden sadece 5 derece fazladır. Ekvatorunun çapı 50.58 kilometredir. Dev gezegenlerin son yörüngesinde yer alır. Uranüs’ün zaman zaman yörüngesinin dışına çıkması sebebiyle henüz keşfedilmeden varlığından haberdar olunmuş, 1846 yılında da keşfedilmiştir. Neptün, Bode Yasası (her gezegenin bir önceki gezegene göre güneşten iki kat uzakta olması)’na uymayan tek gezegendir. Uranüs’ü yerinden oynatan Neptün gibi Balık insanları da çevrelerinde tedirginlik oluştururlar. Zira ya sizin duygularınızı soğururlar, ya da sızlanırlar. Neptün nasıl ki Bode yasasına göre orada olmaması gerekirken oradaysa, Balık insanları da sanki dünyada olmaması gerekirken dünyaya gelmiş gibidirler. Dünya gerçeğine rağmen hayal âleminde yaşarlar.

 

Kanaatime göre Neptün’ün asıl yeri, Plüton’un bulunduğu yörüngedir. Dıştan gelen büyük bir baskıyla bugünkü yörüngesine kaymış olması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Bode yasasına göre orada değil, Plüton’un olduğu yerde bulunması gerekmektedir.

 

Büyüklüğü yaklaşık Uranüs kadardır, hatta biraz daha küçüktür. Fakat Uranüs’ten daha yoğundur. Dünya’dan teleskop kullanarak ancak mavi yuvarlağı görülebilmekte, yüzeyindeki ayrıntılar görülememektedir. Diğer dev gezegenler (Jüpiter, Satürn ve Uranüs) gibi Neptün’de de halka sistemi bulunmaktadır; halkalar 5 tanedir ve ana halkanın altında parlak bölgeler vardır. Sekiz uydusu bulunmaktadır, bunlardan en büyüğü olan Triton, diğer büyük boyutlu uyduların aksine ekseninde (Venüs gibi) ters istikamette dönmektedir. Balık insanları da Neptün gibi renk uyumuyla ve parlak giysilerle kendilerini güzelleştirirler. Ve çevrelerindeki insanların hareket tarzını tersine çevirebilirler.

 

Uranüs ve Neptün İKİZ gibidir, fakat tek yumurta ikizi değil. Zira Neptün güçlü bir ısı kaynağına sahiptir, güneşten aldığı ısının 2,8 katını çevresine yaymaktadır; bu nedenle de Uranüs’e göre daha aktif (etkin, etkileyici) ve hareketli bir dünyadır. Neptün-insanları da, Uranüs insanlarının aksine insanlara karşı sıcak, cana yakın davranışlar sergilerler; yoğun duygular taşırlar.

 

Uzay araçlarından yapılan belirlemelere göre kuzey yarıküre üzerinde Kara Benek adı verilen bir oluşum vardır. Bu fırtına oluşumu, gezegendeki konumu ve gezegene oranla büyüklüğü bakımından Jüpiter’deki Kızıl Benek’le aynıdır. Neptün-insanları da Jüpiter-insanları gibi zaman zaman patlamalı ve fırtınalı davranışlar sergilerler.

 

İkinci bir kara leke de (Jüpiter’de olduğu gibi) güneyinde bulunmaktadır. Neptün fırtınalı bir dünyadır, rüzgârların hızı saatte 1100 kilometreye kadar çıkmaktadır.

 

Yüzeyindeki sıcaklık Uranüs’teki kadardır; Güneş’ten iki kat uzakta olmasına rağmen aynı sıcaklığı taşıması, iç ısı enerjisinin bulunması nedeniyledir. Balık insanlarının da sıcacık bir kalbi vardır ve çevreleriyle sıcacık dostluklar kurmaya çalışırlar. Ne kadar başarabilirlerse?

 

Üst atmosferin % 85’i hidrojen, % 13’ü helyum, % 2’si metan gazıdır. Gezegende demir sülfat ağırlıklı çekirdek bulunmaktadır ve kendisi su buzundan oluşmaktadır. Neptün-insanları da cazibe/çekim gücüne, arada bir patlayan bir enerjiye, zaman zaman da mesafeli ve soğuk davranışa sahiptir, ama sıcak bir etkiyle buharlaşmaya da elverişlidir.

 

Uranüs gibi Neptün de radyo dalgaları yaymaktadır. Manyetik alan bakımından da Uranüs’e benzemektedir. Balık insanları da çevrelerine elektrik yayarlar. Öyle ki onları görmeseniz bile orada olduklarını duyumsarsınız.

 

Neptün bizi Güneş sisteminin sınırına getirir. Tabii en dışta (gezegen olmadığına karar verilen) Plüton da var fakat Neptün’e uzun yıllar boyunca gezegen ailesinin en dıştaki üyesi olarak bakılmıştır. Bu nedenle Neptün-insanları görünenden ziyade görünmeyenin, bilinenden ziyade bilinmeyenin, gerçeklerden ziyade hayallerin, bilinçten ziyade bilinçdışının, açık olandan ziyade gizemin, sınırları zorlamanın ve aşmanın temsilcisi gibidir.

 

Astrolojik anlamda Neptün’ün madeni Polonyum ve organik madde olan petroldür. Uğurlu günü yoktur, uğurlu sayıları 16, 61 ve 70, uyumlu ve yararlı taşları akuamarin, kan taşı ve mavi necef, uyumlu renkleri su yeşili, deniz mavisi, yeşilimsi mavi, grimsi beyaz ve yosun yeşili,  uyumlu çiçekleri beyaz gül, su zambağı, hanımeli ve yasemin, uygun kokuları ise defne, şebboy, hanımeli ve tarçındır.

 

Astroloji bakımından BALIK BURCU (19 Şubat – 20 Mart) dönemini yönetir. Ayrıca yükselen burcu Balık olanlarda; 23 Kasım – 22 Aralık arasında doğan YAY insanlarında, YENGEÇ burcunun son 10 gününde ve AKREP Burcunun ikinci 10 günlük devresinde (3-13 Kasım) önemli sayılabilecek etkiler yapar. Fakat gerçek Neptün insanları BALIK-insanlarıdır.

 

Neptün “HAYALLER” yıldızıdır, bu ağır etkili güçten “VENÜS’ÜN ÜSTÜN HALİ” diye de söz edilir. Etkilediği insanlara renkli düşler, belirli konularda yaratıcılık, çekicilik, cinsellik (bu hususta Mars’ı anımsatır), düş perdesi arkasına gizlenmiş sevgi, renk uyumuyla sağlanan güzellik özellikleri verir.

 

Neptün-insanları güzel sanatlar, edebiyat, müzik, dans, perde ve sahnede başarılı olurlar. Ayrıca duyarlı olmakla birlikte etkilenmeme, sert etkiler yapma, hayal kırıklığı, neşe ile hüzün, iyimserlik ile karamsarlık, yeteneklilik, üstün sezgi gücü, taklitçilik, çabucak kanma, kandırılabilme, yanılma, yanıltılma, aldatıcılık, kurduğu düşü gerçek sanma veya düşlerini gerçekmiş gibi yaşama, hayranlığı aşk sanma, birilerine üstün özellikler verme, putlaştırma, kısa ömürlü fakat masalımsı aşk maceraları yaşama, gerçekleri yadsıma, güvensizlik, endişe, sigara-alkol-uyuşturucu bağımlılığı özellikleri de verebilir. Uranüs’ün yerleşik kuralları yıkmasına karşılık, Neptün bu yıkıntıları gösterip kendi gerçekliklerimizi algılamamıza yardımcı olur.

 

Üççatallı mızrakla simgeleştirilen Neptün, kişisel ve kolektif bilinçdışını, en derin duygularımızı temsil eder. Şefkat, kültürel, ırksal veya kişisel farkları dikkate almaksızın insanları birbirine bağlayan bir duygudur.

 

Sağlık yönünden ayakları, hücreleri ve hücre yapısını temsil eder. Neptün-insanları ayaklarından rahatsızlık çekebilir.  Neptün genellikle organik değil psikolojik rahatsızlıkları temsil eder. Çoğunlukla sinir bozukluğu, nadiren de kapalı yerde kalamama, yükseklikten korkma, insanlardan korkma fobileri oluşturabilir. Neptün-insanlarının geceleri iyi uyuması, temiz hava alması ve dikkatli beslenmesi sağlıklarına iyi gelir.

 

 

Hasan KOCABAŞ

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş;
Copyright © 2015 hasankocabas.com.tr Online Kullanıcı : 8 | Bu Günkü Ziyaretçi : 658 | Toplam Ziyaret : 1,095,063

                      ortakfikir tasarım ofisi