Menü

 

 

ALERJİK KONJONKTİVİT

(GÖZ NEZLESİ)

 

 

 

 

TANIMLAMA

 

Alerjik Konjonktivit (Göz Nezlesi), genellikle bahar mevsiminde görülen, polen alerjeninin tetiklediği göz hastalığıdır. Ancak diğer alerjenlere bağlı olarak yıl boyu da sürebilir.

 

Genellikle çocukluk çağında başlayan hastalıkta alerjen maddeler gözün konjonktiva bölümünde reaksiyon göstererek tahrişe sebep olur.

 

Konjonktiva, gözakının ve irisin üzerini kaplayan saydam ve çok ince zardır. Bu zar, göz yüzeyini nemlendiren sıvı salgılar. Zarın bünyesinde kılcal damarlar bulunur. Tahriş veya iltihaplanma nedeniyle bu damarlar daha da belirginleşerek göz yüzeyi kızarmış bir hal alır. Çünkü konjonktivadaki mast hücrelerinden salınan heparin ve triptaz kimyasalları damar çeperlerinde gözenekler oluşturur, kanın pıhtılaşmasını önler ve kanın dışa sızmasına sebep olur. Konjonktivada bulunan bazofil ve mast hücrelerinde IgE  

 

 

BELİRTİLERİ

Gözde

 • Kızarıklık
 • Batma hissi
 • Kaşıntı
 • Acı, ağrı
 • Göz kapaklarında şişme (ağır kapak ödemi)
 • Sulanma

 

 

 

NEDENLERİ

 • Alerjenler (Yüzme havuzlarında aşırı klor, tozlar, duman, kozmetik ürünler, kontakt lensler, piercing, polenler, kedi-köpek-kuş gibi hayvanların tüyleri, mantarlar, yer akarları, sentetik giysiler ve malzemeler…)
 • Kalıtım (Soya çekim)
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması

 

 • Bakteriler (Konu dışıdır.)
 • Virüsler (Konu dışıdır.)

 

 

ALERJİ TESTİ

 

Vücudun alerjenlere duyarlı olup olmadığı, IgE (İmmünoglobulin E) antikoru testiyle anlaşılır. Alerjik reaksiyon gösteren kişilerde IgE değeri normal değerinin birkaç katına çıkar.

 

Alerji yapıcı madde ile vücudumuz ilk karşılaştığında bol miktarda IgE antikoru ortama salınır. Bu IgE antikorları sindirim ve solunum sisteminin iç yüzeylerini kuşatan epitel doku arasında yer alan milyonlarca sayıdaki mast hücrelerine tutunurlar. Bu safhada IgE antikorlarının yüzeylerine bağlanmış haldeki mast hücreleri, ateşlemeye hazır mayınları andırırlar. Alerji yapıcı ajan vücuda girer veya ortaya çıkarsa, bu hücreler patlar ve içlerindeki histamin ve benzeri molekülleri dışarı boşaltarak yabancı olarak algılanan alerjenler öldürülmeye çalışılır. Antikor çeşitlerinin pek çoğu vücutta sadece üç hafta civarında kalırken, IgE antikorları ve üzerlerinde taşıdıkları mast hücreleri, yıllarca vücutta tahrip edilmeden muhafaza edilirler.

 

Histamin molekülleri yabancı ve zararlı olarak görülen alerjenleri tahrip ederken, çevre dokularda iltihaba yol açarak, kendi dokularına da zarar verir. Meselâ bu karşılaşma, burun, sinüs ve gözlerdeki mast hücrelerini uyarmışsa, alerjik rinit (saman nezlesi) oluşur. Derideki hücreler uyarılırsa, ürtiker hastalığı ortaya çıkar.

 

 

MODERN TIPTA TEDAVİ

 

Öncelikle vücutta reaksiyon oluşturan alerjenlerin neler olduğunun tesbiti yoluna gidilir. Tavsiye edilen bu alerjenlerden uzak durmaktır. Ancak bu her zaman mümkün değildir.

 

İlaç olarak Kortizon, Antihistaminik ilaçlar, Nonsteroidal Anti İnflamatuar (NSAİ) ilaçlar, Kortikosteroidli Damlalar kullandırılmaktadır. Bu ilaçlar, mast hücrelerinden histamin salgılanmasını geçici olarak durdurmaya yöneliktir. Yani kullanılan ilaçlar, tedaviye yönelik değildir. İlaç bırakıldığında hastalık yeniden ortaya çıkmaktadır.

 

Üstelik kullanılan ilaçların yan etkileri de, başta uykulu hal olmak üzere çok fazladır.

 

 

BİRLİKTE SEYREDEN HASTALIKLAR

 

Alerjik Konjonktivit hastalığı, çoğu zaman Alerjik Rinit ve Alerjik Astım hastalıklarıyla birlikte seyreder.

 

Alerjik Rinitle birlikte seyrediyorsa, belirtilere burun akıntısı, burunda kaşıntı ve geniz akıntısı da eşlik eder.

 

Alerjik Astımla birlikte seyrediyorsa, nöbetler halinde solunum yetersizliği de görülür.

 

Alerjik Konjonktivite eşlik edebilen bir başka rahatsızlık ürtikerdir. Bu durumda deride kırmızı sert kabarıklıklar oluşabilir. Bu kabarıklıklar bazen sıvı da toplayabilir. Kaşıntılıdır. Kaşıntılar geceleri veya kadınların adet dönemlerinde daha da artar. Ek olarak kusma, halsizlik, baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, baş dönmesi, geçici bayılma veya şuur kaybı, eklem ağrıları da görülebilir.

 

 

TEDAVİDE TAŞLARIN YARDIMI

 

Alerjik Konjonktivit hastalığının tedavisinde taşlar yaklaşık 1 haftalık sürede rahatlama sağlamakta, yaklaşık 20 günlük sürede de hastalığı iyileştirmektedir.

 

Ancak vücudun alerjenlere karşı reaksiyonun ortadan kalkması için taşların (takıların) 1 yıl kadar kullanılması gerekmektedir.

 

 

Hasan KOCABAŞ

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş;
Copyright © 2015 hasankocabas.com.tr Online Kullanıcı : 6 | Bu Günkü Ziyaretçi : 683 | Toplam Ziyaret : 1,095,088

                      ortakfikir tasarım ofisi